Kryetari i PD-së Lulzim Basha, i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24”, deklaroi se pandemia i ka dalë jashtë kontrollit Edi Ramës.

Basha theksoi se njerëzit po dergjen nëpër ambulanca, ndërsa shtoi se numri i testimeve duhet rritur.

“Kam thënë se duheshin bërë 2 500 teste në ditë. Sot nuk mjaftojnë as 2500 testime, por duhen 5 mijë teste. Në ast se nuk shkon në 5 mijë numri i testeve, më shumë do të kemi infektime dhe spitalet më shumë do shkojnë drejt kolapsit.

Njerëzit dergjen nëpër ambulanca. Spitalet rajonale nuk janë në vend. Pandemia i ka dalë jashtë kontrollit Edi Ramës. Nuk janë numra ata, janë njerëz e nuk janë shifra. Vdiq tjetri në trotuar se nuk kishte ku të shkonte. Profesorë thonë se njerëzit presin jashtë ose që dikush të ikë nga spitali pas shërimit ose qoftë larg qoftë të vdesë dikush”, tha Basha.

(d.xh/ balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb