“Pasuria e familjes së kryeministrit libanez Najib Mikati vjen nga një biznes komunikimi që është kontrolluar në të kaluarën dhe është i ligjshëm”- thuhet në një deklaratë nga zyra e tij në përgjigje të një publikimit  të dokumenteve financiare.

Daraj, një organizatë libaneze e lajmeve që raportoi në Pandora Papers se një sërë dokumentesh të publikuara që pretendojnë të zbulojnë transaksione në det të hapur që përfshijnë figura të shquara globale, tha se Mikati zotëronte një firmë në det të hapur në Panama të quajtur Hessvile përmes së cilës bleu një pronë në Monako me vlerë shtatë milionë euro ($ 8.1 milion).

Djali i Mikatit, Maher ishte drejtor i të paktën dy kompanive me bazë në Ishujt  Britanikë. Të martën, Mikati tha se zotërimi i pronës përmes firmave ishte një praktikë e zakonshme tregtare që ishte e ligjshme.

Pasuria e familjes së Mikatit u kontrollua kur firma e tij e komunikimit u regjistrua në Londër në 2005 dhe kur u bashkua me MTN të Afrikës së Jugut më vonë, thuhej në deklaratë. Ai tha se Mikati i kishte zbuluar pasurinë dhe pronat e tij Këshillit Kushtetues Liban që nga fillimi i karrierës së tij politike.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb