KINE

44 persona kanë mbetur të plagosur nga një dallgë ‘cunami’ në një park ujor në veri-lindje të Kinës.

Incidenti ka ndodhur në parkun Yulond Shuiyun, në qytetin kinez të Longjing, pranë kufirit me Korenë e Veriut.

Sipas asaj që raportojnë mediat lokale aksidenti është shkaktuar nga një ndërprerje e energjisë elektrike që ka dëmtuar aparaturat elektronike në sallën e kontrollit të pishinës së madhe, që simulon dallgë të ngjashme me ato të një cunami.

Dallga, si pasojë ka rezultuar më e madhe seç parashikohej (të paktën 3 metra) dhe ka marrë përpara plazhistët në ujë.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb