Dhuna kundër grave është një plagë e hapur kudo, deklaroi papa Françesku, pas vizitave apostolike në Budapest dhe Bratislavë.

Papa Françesku kujtoi dëshminë e Anna Kolesarovas, një vajze sllovake e cila me jetën e saj mbrojti dinjitetin kundër dhunës, duke theksuar se “kjo është një dëshmi shumë aktuale në ditët e sotme, për fat të keq”.

“Gjatë udhëtimit tim të fundit në zemër të Evropës unë shpesh mendoja për etërit themelues të Bashkimit Evropian, siç e mendonin ata këtë të fundit, jo si një agjenci për shpërndarjen e kolonizimeve ideologjike”, shtoi ai.

“Nuk ka lutje pa kujtesë”, theksoi Ati i Shenjtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb