Papa Françesku shkoi në befasi në një dyqan diskografike në qendër të Romës. Zyra e shtypit e Vatikanit raporton se rasti i vizitës ishte “të bekohej dhoma e rinovuar”. Pronarët janë miq të vjetër të Papës, i cili qëndroi në dyqan pak më pak se një çerek ore para se të kthehej në Vatikan.

Papa, i cili i ka njohur pronarët që kur erdhi në Romë para se të bëhej Papë, shkoi në dyqanin – që ndodhet pranë Panteonit – rreth orës 19:00 të sotme, 11 janar. Pronarët i dhanë atij një rekord të muzikës klasike.

Pronari i dyqanit “Stereosound” foli për “një vizitë plot humanizëm” dhe “një emocion të pamasë” dhe shpjegoi se Papa aktual ishte tashmë klient i dyqanit në Via della Minerva që kur erdhi për herë të parë në Romë si prift i thjeshtë. dhe më pas si kryepeshkop i Buenos Aires. Françesko kishte premtuar vazhdimisht se do të kthehej për të vizituar pronarët dhe sot shfrytëzoi rastin për t’i dhënë një bekim restorantit të rinovuar.

Prania e Papës në dyqan u vu re nga Vatikanisti spanjoll Javier Martínez-Brocal, drejtor i agjencisë Rome Reports, i cili po kalonte në orët e vona të pasdites, filmoi daljen e Bergoglios me një zarf të bardhë nën krah – diskoja që iu dha. atë nga shitësit -, dhe shpërndau imazhet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb