Papa Françesku do të udhëtojë në Greqi dhe në shtetin ishullor të Mesdheut lindor të Qipros në një udhëtim pesë-ditor muajin e ardhshëm, konfirmoi Vatikani të premten.

Papa do të vizitojë Larnakën, Qipro, nga 2-4 dhjetor, përpara se të udhëtojë në Greqi, me ndalesa në Athinë dhe në ishullin Lesvos, nga 4-6 dhjetor. Vatikani nuk dha detaje të mëtejshme të udhëtimit.

Papa do të zhvillojë bisedime me presidentin qipriot Nicos Anastasiades. Françesku do të jetë papa i dytë katolik që udhëton ndonjëherë në vendin ishullor të Mesdheut lindor.

Françesku udhëtoi më parë në Lesbos në vitin 2016 për të nxjerrë në pah gjendjen e refugjatëve. Ai solli me vete 12 muslimanë sirianë në Itali me aeroplanin e tij çarter pas një vizite emocionale. Ishulli grek, vetëm pak milje larg brigjeve turke, ka pritur qindra mijëra njerëz të dëshpëruar që ikin nga lufta dhe varfëria.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb