Fosilet e paraardhësve tanë më të hershëm të gjetura në Afrikën e Jugut janë një milion vjet më të vjetër nga sa mendohej më parë, që do të thotë se ata ecën në Tokë në të njëjtën kohë me të afërmit e tyre afrikano-lindorë si e famshmja “Lucy”, sipas një studimi të ri.

Shpellat Sterkfontein në zonën e trashëgimisë botërore Cradle of Humankind në veriperëndim të Johanesburgut kanë nxjerrë më shumë fosile të Australopitekut se çdo vend tjetër në botë.

Midis tyre ishte “Mrs Ples”, kafka më e plotë e një Australopithecus africanus e gjetur në Afrikën e Jugut në 1947.

Bazuar në matjet e mëparshme, zonja Ples dhe fosile të tjera të gjetura në një thellësi të ngjashme të shpellës u vlerësuan të jenë midis 2.1 dhe 2.6 milionë vjeçar.

Por “kronologjikisht kjo nuk përshtatej”, tha shkencëtari francez Laurent Bruxelles, një nga autorët e një studimi të botuar të hënën në revistën shkencore PNAS.

“Ishte e çuditshme të shihje disa Australopitekë që zgjasin për një kohë kaq të gjatë”, tha gjeologu për AFP.

Rreth 2.2 milionë vjet më parë Homo habilis – specia më e hershme e gjinisë Homo që përfshin Homo sapiens – ishte tashmë në rajon.

Por nuk kishte asnjë shenjë të Homo Habilis në thellësinë e shpellës ku u gjet zonja Ples.

Gjithashtu, dyshimi mbi moshën e zonjës Ples ishte hulumtimi i fundit që tregoi se skeleti pothuajse i plotë i një Australopiteku të njohur si “Këmba e Vogël” ishte 3.67 milion vjeçar.

Një hendek kaq i madh në mosha midis zonjës Ples dhe Little Foot dukej i pamundur duke qenë se ato ndaheshin nga kaq pak shtresa sedimentare.

Për shkak se fosilet janë shumë të vjetra dhe të brishta për t’u testuar, shkencëtarët analizojnë sedimentin afër vendit ku u gjetën.

Datat e mëparshme nënvlerësuan moshën e fosileve sepse matën depozitat minerale të kalcitit, të cilat ishin më të reja se pjesa tjetër e atij seksioni të shpellës, tha studimi.

Për studimin e fundit, studiuesit përdorën një teknikë të quajtur datimi kozmogjenik i nuklideve, i cili shikonte nivelet e izotopeve të rralla të krijuara kur shkëmbinjtë që përmbajnë kuarc u goditën nga grimcat me shpejtësi të lartë që erdhën nga hapësira.

“Zbërthimi i tyre radioaktiv daton kur shkëmbinjtë u varrosën në shpellë kur ranë në hyrje së bashku me fosilet”, tha autori kryesor i studimit, Darryl Granger nga Universiteti Purdue në SHBA.

Studiuesit zbuluan se zonja Ples dhe fosilet e tjera pranë saj ishin midis 3.4 dhe 3.7 milion vjeçar.

Kjo do të thotë se anëtarët e Australopithecus africanus si zonja Ples ishin “bashkëkohës” të Australopithecus afarensis të Afrikës Lindore, duke përfshirë Lucy 3.2 milionë vjeçare që u gjet në Etiopi , tha Dominic Stratford, drejtor i kërkimit në shpella dhe një nga autorët e studimit. .

Ajo gjithashtu mund të ndryshojë kuptimin tonë për historinë tonë stërgjyshore.

Australopiteku i Afrikës së Jugut ishte konsideruar më parë “shumë i ri” për të qenë paraardhësi i gjinisë Homo, tha Stratford. Kjo do të thoshte se shtëpia e Lucy-t në Afrikën Lindore mendohej të ishte vendi më i mundshëm ku evoluoi gjinia Homo.

Por hulumtimi i ri tregon se Australopiteku i Afrikës së Jugut kishte pothuajse një milion vjet për t’u evoluar në paraardhësin tonë Homo.

“Përgjatë një harku kohor prej miliona vitesh, në vetëm 4,000 km (2,500 milje) larg, këto specie kishin mjaft kohë për të udhëtuar, për t’u shumuar me njëri-tjetrin … kështu që ne mund të imagjinojmë kryesisht një evolucion të përbashkët në të gjithë Afrikën,” tha Bruxelles.

Hulumtimi tregoi se historia e hominidëve ishte “më komplekse se evolucioni linear”, shtoi ai.

Pema jonë familjare është në fakt “më shumë si një shkurre, për të përdorur fjalët e mikut tonë të ndjerë, Yves Coppens”, tha Bruxelles, duke iu referuar paleontologut francez të kredituar për bashkëzbulimin e Lucy. Coppens vdiq javën e kaluar.

“Ai e kishte kuptuar prej kohësh natyrën pan-afrikane të evolucionit,” tha Bruxelles.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb