Një asteroid do të fluturojë afër Tokës ditën e nesërme me një shpejtësi 18.668 km/h, bën me dije NASA.


I ashtuquajturi “2018 DV1” do të kalojë 104.607 km larg planetit tonë, një e treta e distancës midis Tokës dhe Hënës, shkruan La Repubblica.


Tani me një projekt virtual të teleskopit, njerëzit në mbarë botën kanë një shans për të parë asteroidit përdorur një transmetim të drejtpërdrejtë.


Astronomët thonë se ky kalim i fundit nuk duhet të shkaktojë alarm dhe është asteroidi i 18-të i njohur për të fluturuar brenda një distance hënore në planetin tonë që nga fillimi i këtij viti.

Asteroidi ka një diametër prej (5,6 deri në 12 metra) dhe është zbuluar vetëm të hënën në sajë të teleskopëve.

 (BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: