“Cili është qëllimi i trupave ruse? Ata duan të pushtojnë Donbasin dhe jugun e Ukrainës”. Kështu deklaroi Presidenti Volodymyr Zelensky në fjalim të tij gjatë mbrëmjes.

Ai tha se edhe forcat ukrainase po e zhvendosnin vëmendjen e tyre drejt lindjes. “Ne jemi të vetëdijshëm se armiku ka rezerva për të rritur presionin në lindje.”

Të dielën në mëngjes, u raportuan shpërthime në qytetin port strategjik jugor të Odesës në bregun e Detit të Zi, raporton BBC. Deri më tani nuk dihet nëse ka viktima apo jo. Kujtojmë se ushtria ruse nisi sulmin në Ukrainë më 24 shkurt.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb