Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh, ka paralajmëruar një zyrtar i lartë i shëndetit.

“Tani ne mbledhim numrat e shtretërve çdo ditë. Në njësitë e kujdesit intensiv, numri i shtretërve falas tani mblidhet dy herë në ditë”, tha Andreas Stettbacher, i deleguari qeveritar për Shërbimin e Koordinuar Mjekësor, të martën në një konferencë shtypi në Bernë.

“Nuk kam lajm të mirë. Në qoftë se nuk ndërmarrim ndonjë veprim, shtretërit e ICU do të jenë të zënë plotësisht brenda 15 ditësh”.

Shifrat do të publikohen dy herë në javë, tha ai.
Në të njëjtën konferencë shtypi, kreu i Task Forcës Federale Martin Ackermann theksoi në mënyrë të përsëritur peshën e situatës. Shumë kantone kishin marrë masa efektive, por publiku nuk po sillej si duhet ndaj masave të COVID-19. “Rrini në shtëpi sa më shumë që është e mundur”, ka thënë ai, duke iu drejtuar qytetarëve, përcjell albinfo.ch.

Njerëzit nuk po e kufizojnë lëvizjen e tyre siç bënë në mes të marsit, tha ai. Niveli i lëvizshmërisë aktualisht është shumë më i lartë sesa në kulmin e valës së parë të koronavirusit.

“Ne nuk kemi kohë për të humbur”, tha Ackermann. “Nuk ka alternativa ndaj masave drastike. Spitalet tashmë janë në kufijtë e mundësive të tyre. Nëse trendi vazhdon, nuk do të jetë më e mundur të trajtohen të gjithë që kanë nevojë për ndihmë mjekësore. ”

Infeksionet me koronavirus në Zvicër u rritën në 5,949 të martën, sipas të dhënave nga autoritetet shëndetësore, shkruan swissinfo.ch.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: