Lufta në Ukrainë “po shkon absolutisht në rrugën e Ukrainës”, por Evropa duhet të jetë e kujdesshme kundër sulmeve bërthamore, ka paralajmëruar një ish-komandant i NATO-s.

Ish-Zëvendës Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s, gjenerali Sir Richard Shirreff, tha për Sky News se forcat ruse kanë treguar “paaftësi të jashtëzakonshme dhe mungesë profesionalizmi”, duke shtuar: “Amatorët flasin për taktikat dhe profesionistët flasin për logjistikën”.

Morali në mesin e trupave ruse është “absolutisht në fund”, tha ai.
“Ata pritej të priten nga turma që valëvitnin flamurin dhe ata janë pritur nga mbrojtja e egër”.

Ai vazhdoi: “Putini nuk mund ta pranojë humbjen dhe për këtë arsye në stilin tipik të KGB-së nëse ai përballet me telashe në një drejtim, ai mund të shkaktojë telashe edhe më të mëdha në një tjetër”.
“Ne duhet të jemi vigjilentë ndaj sulmeve kimike, potencialisht ndaj përdorimit të armëve bërthamore taktike”, u shpreh Shirreff.

Ai shtoi se “nuk mund të marrim asgjë si të mirëqenë” dhe një rritje e forcave do të çonte në një “luftë të përgjithshme që lehtë mund të shkojë bërthamore”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb