Zv.kryeministri Erion Braçe lidhur me zotimin që bëri dje Edi Rama për t’I paguar rrogat punonjësve të biznesit privat ka propozuar që paratë të shkojnë drejtpërdrejt tek punonjësit.

Braçe shprehet se në dy ngjarje të rënda që i kanë ndodhur Shqipërisë kohë e fundit, tërmeti dhe koronavirusi, punonjësit e privatit duhet të ishin të siguruar dhe me këtë rast madje mundet edhe të shihen cilat janë rrogat reale të punonjësve në privat.

Po ashtu Braçe për sipërmarrjet private shprehet se që ditën e parë në mënyrë të papritur thirrën shtetin për fitimin, pra për tatimet, taksat dhe sigurimet shoqërore duke kërkuar që të shtyhet, pezullohen apo të kompensohen nga shteti.

Por Braçe shtron pyetjen për sipërmarrësit e mëdhënj do paguajnë nga dividenti i tyre? Pasi ishte kjo qeveri e cila e uli tatimin mbi fitim për sipërmarrësit e mëdhenj.

 

 

STATUSI I ERION BRAÇES

BIZNESI I MADH,

PUNA, PUNETORET, RROGAT,

FITIMET, DIVIDENTI,

PARATE E TAKSAVE NE BUXHET!

 

E ditur dhe e pritur ishte qe efektet e #STOPITTEMADH per te kontrolluar virusin, do kishin efekt ne ekonomi,

mbi punen, punetoret se pari,

fitimet e pronareve te sipermarrjeve

po ashtu.

 

E papritur per mua ishte se,

qe diten 1 te #STOPIT,

biznesmenet e medhenj ne shoqata,

therriten shtetin per bilacet,

tatimet e taksat, #FITIMIN,

sigurimet shoqerore, #DEMET! (Mos harroni eshte e premte, dita 1)

 

Sa folen te medhenjte,

politika djathtas e harroi jeten dhe betejen per te shpetuar ate,

rrembeu kalin e lekeve e mbi te eshte.

 

Po punetoret?

Dy ngjarje te renda ne 5 muaj,

termetet e virusi, kombinuar si kurre ndonjehere ne 50 vjet,

do perkulnin ekonomine e kujtdo.

 

Por ekonomine e punetoreve/familjeve, te vegjelve e te mesmeve!

 

Nga keta nis;

Puna e punetoret jane te paret!

 

Dy ngjarjet e renda,

treguan se puna tek ne eshte e parregulluar, e pambrojtur,

e paguar keq, e pa paguar!

Ka arsye, punen ketu e shfrytezojne, barbarisht madje,

nuk e mbrojne, respektojne, vleresojne,

e peshtyjne!

 

A duhet te ishin punetoret te mbrojtur me kontrate nga dy ngjarje madhore qe cenuan fort sigurine fizike e biologjike, jeten e tyre, pastaj dhe rrogat?! Poooooo!

Ketu nis, ketu duhet te rinise tani!

Conte ne Itali, dy dite para se te fliste e shpallte planin per ekonomine,

firmosi dekretin per masat qe rrisin sigurine ne pune!

Jeta, puna te parat, pastaj parate.

 

Ketu ka rinisur puna dhe ne dy dite kam marre dhjetera mesazhe se kushtet nuk kane ndryshuar.

 

Ne ane tjeter,

une mendoj se parate duhet te shkojne per punetoret drejtperdrejte-rast i mire ky per te mesuar dhe rrogat reale,

jo ato qe boset fshehin si evazion.

 

Deri tani,

nga vendimet e marra ne evrope,

disa gjera jane te tilla:

 

#QEVERITE;

kompesojne rrogat/kompesojne direkt punetoret, familjet,

 

nuk diskutojne pagesat per

uje e drita,

 

nuk ulin taksat, nuk i falin,

shtyjne pagesat pak;

 

nuk i falin leke biznesit,

e kreditojne nga banka, edhe shteterore, e ndihmojne me fonde shteterore te kthyeshme ose duke blere aksione te tregetueshme neser serish.

 

Pyetje e kam;

Po ju te medhenjte do paguani nga fitimet/dividenti juaj?

 

 

View this post on Instagram

 

BIZNESI I MADH, PUNA, PUNETORET, RROGAT, FITIMET, DIVIDENTI, PARATE E TAKSAVE NE BUXHET! E ditur dhe e pritur ishte qe efektet e #STOPITTEMADH per te kontrolluar virusin, do kishin efekt ne ekonomi, mbi punen, punetoret se pari, fitimet e pronareve te sipermarrjeve po ashtu. E papritur per mua ishte se, qe diten 1 te #STOPIT, biznesmenet e medhenj ne shoqata, therriten shtetin per bilacet, tatimet e taksat, #FITIMIN, sigurimet shoqerore, #DEMET! (Mos harroni eshte e premte, dita 1) Sa folen te medhenjte, politika djathtas e harroi jeten dhe betejen per te shpetuar ate, rrembeu kalin e lekeve e mbi te eshte. Po punetoret? Dy ngjarje te renda ne 5 muaj, termetet e virusi, kombinuar si kurre ndonjehere ne 50 vjet, do perkulnin ekonomine e kujtdo. Por ekonomine e punetoreve/familjeve, te vegjelve e te mesmeve! Nga keta nis; Puna e punetoret jane te paret! Dy ngjarjet e renda, treguan se puna tek ne eshte e parregulluar, e pambrojtur, e paguar keq, e pa paguar! Ka arsye, punen ketu e shfrytezojne, barbarisht madje, nuk e mbrojne, respektojne, vleresojne, e peshtyjne! A duhet te ishin punetoret te mbrojtur me kontrate nga dy ngjarje madhore qe cenuan fort sigurine fizike e biologjike, jeten e tyre, pastaj dhe rrogat?! Poooooo! Ketu nis, ketu duhet te rinise tani! Conte ne Itali, dy dite para se te fliste e shpallte planin per ekonomine, firmosi dekretin per masat qe rrisin sigurine ne pune! Jeta, puna te parat, pastaj parate. Ketu ka rinisur puna dhe ne dy dite kam marre dhjetera mesazhe se kushtet nuk kane ndryshuar. Ne ane tjeter, une mendoj se parate duhet te shkojne per punetoret drejtperdrejte-rast i mire ky per te mesuar dhe rrogat reale, jo ato qe boset fshehin si evazion. Deri tani, nga vendimet e marra ne evrope, disa gjera jane te tilla: #QEVERITE; kompesojne rrogat/kompesojne direkt punetoret, familjet, nuk diskutojne pagesat per uje e drita, nuk ulin taksat, nuk i falin, shtyjne pagesat pak; nuk i falin leke biznesit, e kreditojne nga banka, edhe shteterore, e ndihmojne me fonde shteterore te kthyeshme ose duke blere aksione te tregetueshme neser serish. Pyetje e kam; Po ju te medhenjte do paguani nga fitimet/dividenti juaj?

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb