Një shqiptar ka rënë në pranga në Itali, ndërkohë që është sekuestruar një sasi droge. 700 gramë kokainë dhe 300 mijë euro të sekuestruara.

Ky është bilanci i një operacioni kompleks antidrogë të njësisë hetimore të karabinierisë së Vicenzës, që çoi në arrestimin e Anton Likmeta, 35-vjeçari shqiptar, tashmë i njohur për policinë, që mendohet se ka qenë shefi i rrjetit të kokainës. Ndërkohë që pas hetimit që nisi në vitin 2021, mësohet se partnerja e tij rumune, një 37-vjeçare, jepte ndihmën logjistike për pastrimin e parave.

Në vazhdën e hetimeve, policia arriti të përcaktonte edhe rrugën e ndjekur nga shumat e mëdha të parave, rezultat i veprimtarisë së trafikut të drogës. Mësohet se kjo shumë e madhe eurosh, transportohej drejt Rumanisë, ndërsa futeshin në institucionet bankare rumune, për të penguar konkretisht identifikimin e origjinës së paligjshme të parave. 35-vjeçari, pronar i një sipërmarrjeje individuale për tregtimin e makinave luksoze (Porche, Maserati…), përdorte paratë e “pastra” në Itali për të financuar aktivitetet e tij sipërmarrëse.
Gjatë kontrollit, në banesën e tij u gjetën rreth 670 gramë kokainë, 15 gramë hashash dhe 43 200 euro cash.

Likmeta u arrestua në flagrancë dhe ndaj pasurisë së çiftit u bë edhe sekuestro parandaluese. Qershorin e kaluar, karabinierët e grupit hetimor kanë kryer masën duke përgjuar dhe sekuestruar shumën shtesë prej 255 mijë eurosh në llogarinë rrjedhëse në emër të gruas së sapo kishte ardhur nga Rumania.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb