Parlamenti Evropian miratoi raportin e vitit 2022 për zbatimin e Politikës së Përbashkët të Sigurisë dhe Mbrojtjes, i cili, në veçanti, përfshin një apel për kancelarin gjerman Olaf Scholz për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë për të zmbrapsur agresionin rus.

Kështu thuhet në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Parlamentit Evropian.

“Në raportin vjetor të vitit 2022 për zbatimin e Politikës së Përbashkët të Sigurisë dhe Mbrojtjes (CSDP), të miratuar të mërkurën me 459 vota pro, 93 kundër dhe 85 abstenime, eurodeputetët bëjnë thirrje për vendosjen e menjëhershme të armëve moderne , duke i kërkuar kancelarit gjerman Scholz të dorëzojë tanket kryesore të betejës Leopard 2 në Ukrainë pa vonesë të mëtejshme”, thuhet në dokument.

Theksohet se Ukraina po mbron integritetin e saj territorial brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht dhe ka nevojë urgjente për ndihmë ushtarake dhe armatim të rëndë për të fituar luftën.

Në një raport tjetër, i cili u miratua me 407 vota pro, 92 kundër dhe 142 abstenime, BE-ja dhe vendet e saj anëtare thanë për nevojën për të rritur ndihmën ushtarake, politike dhe humanitare për Ukrainën dhe forcimin e mbrojtjes në përballjen me kërcënimet ruse ndaj sigurisë evropiane.

Vihet re se përgjigja e BE-së ndaj luftës së agresionit rus kundër Ukrainës po vëzhgohet nga afër nga autokracitë në mbarë botën dhe do të ndikojë shumë në mënyrën se si ato sillen në skenën ndërkombëtare.

Siç është raportuar, gjatë vitit të kaluar, BE-ja ndau 19 miliardë euro ndihmë për Ukrainën. Më 17 janar, Komisioni Evropian disbursoi një këst të parë prej 3 miliardë euro të paketës së Asistencës Makro-financiare+ (MFA+) deri në 18 miliardë euro për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb