Ligjvënësit e Sri Lankës kanë zgjedhur kryeministrin Wickremesinghe si president, në një lëvizje që pritet të shkaktojë më shumë protesta në vendin e goditur nga kriza.

Pas një zgjedhje të ngushtë të, Wickremesinghe ka siguruar 134 vota, ndërsa rivali i tij kryesor Dullas Alahapperuma ka siguruar 82 vota.

Ndërkohë kandidatja e tretë, Anura Kumara Dissanayake, ka siguruar vetëm tre votat nga partia e tij.

Por duket se ky rezultat mund të shkaktojë trazira në vend.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb