Partia qeverisëse AK e Turqisë paraqiti një peticion të dytë për të anuluar dhe ri-organizuar zgjedhjet e Stambollit që ajo humbi tre javë më parë, duke cituar mijëra fletëvotime të hedhura nga njerëz që thoshin se nuk kanë të drejtën për të votuar për shkak të dekreteve të mëparshme të qeverisë, tha agjensia e lajmeve Anadolu shtetërore të shtunën.

Bazuar në rezultatet fillestare dhe një seri të rinumërimeve, Partia Popullore Republikane (CHP) kryesore e opozitës fitoi kryebashkiakun në qytetin më të madh të Turqisë, në një humbje për presidentin Tayyip Erdogan, i cili filloi karrierën e tij politike dhe ka shërbyer si kryetar i bashkisë në vitet 1990.

Kryebashkiaku i ri i CHP Ekrem Imamoglu mori detyrën të mërkurën, pavarësisht nga një kërkesë formale e paraqitur një ditë më parë nga AK Partia (AKP) për të anuluar dhe përsëritur zgjedhjet për kryebashkiak për atë që thoshte se ishin parregullsi.

Erdogan kishte thënë se AKP e tij do të vazhdonte sfidën e tij dhe të shtunën ajo paraqiti një peticion shtesë në Bordin e Lartë të Zgjedhjeve për shkak të rreth 14,000 votave të hedhura nga ata që thoshte se ishin të papërshtatshëm për shkak të dekreteve.

Duke përmendur zëvendëskryetarin e AKP Ali Ihsan Yavuz, NTV tha se partia gjithashtu gjeti 424 njerëz që kishin votuar në mënyrë të paligjshme.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb