Partizani zhvilloi dje miqësoren e fundit në fazën përgatitore në Slloveni dhe mori një barazim 1-1 ndaj Mariborit vendës, me Hotin, që u shfaq sërish protagonist. Pas ndeshjes, trajneri i Partizanit, Dritan Mehmeti, foli për “Panorama Sport” dhe tregoi se rezultati nuk ishte i rëndësishëm dhe se ishte i kënaqur nga loja e skuadrës në ndeshjen e mbrëmshme.

Si ishte paraqitja e skuadrës ndaj Mariborit?

Skuadra prej dy javësh ka pasur shumë ngarkesë fizike. Maribori është një kundërshtar shumë serioz dhe mund të quhet test real. Ata i kanë nisur përgatitjet më para se ne, sepse e nisin shpejt kampionatin. Duke pasur parasysh këto, jam i kënaqur me impenjimin dhe mënyrën se si skuadra e interpretoi ndeshjen. Jemi në koalidim e sipër të skuadrës. Kemi pasur disa largime, ashtu siç kemi pasur edhe afrime.

Hoti po shkëlqen në këtë fazë përgatitore, mund të themi se ai është afrimi më në formë i Partizanit?

Hoti është një lojtar, që të jep goxha siguri në lojë. Ka mentalitet fituesi, por edhe një djalë pozitiv dhe grupi e ka pritur shumë mirë. Di të luajë në disa pozicione dhe kjo është arsyeja që ka qenë dëshira jonë për t’u bërë pjesë e Partizanit. Ai ka punuar dhe po punon shumë fort dhe vetëm në këtë mënyrë të gjithë bashkë mund të arrijmë objektivat.

Me aq sa keni mundur ta studioni, sa mund ta ndihmojë skuadrën një lojtar si Luan Kapani, që është përfolur për një transferim të mundshëm në ditët e fundit?

Për të qenë i sinqertë me ju, impenjimi i madh në fazën përgatitore nuk më ka dhënë luksin ta studioj dhe të hulumtoj sa duhet për lojtarin në fjalë. Kam parë aq sa dini edhe ju rreth tij. Kur të kthehem në Tiranë do të flas bashkë me drejtuesit dhe të vendosim. E kam parë shumë pak dhe nuk mund të them asgjë rreth tij për momentin, sepse jam fokusuar te lojtarët që kam në dispozicion dhe është shumë e vështirë të investigoj rreth atij lojtari me kohën e lirë që kam në dispozicion. Do të ulemi, do ta marrim me qetësi dhe do ta shohim. Të gjithë në klub duhet të jemi në “unison” dhe të vendosim së bashku. Mund të jetë një alternativë e mirë, por jo vetëm ai. Nuk mund të them asgjë nga ana profesionale, gjithsesi nuk do të thotë se është në pronësi të Milanit dhe mund të jetë lojtar i mirë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb