Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian shprehën lehtësim të mërkurën se ata do të kishin përsëri një mik në Shtëpinë e Bardhë ndërsa Joe Biden zëvendëson Donald Trump.
Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian, tha se duhet të shfrytëzohet momenti për të formuar një “pakt themelues” të ri midis fuqive demokratike.

Atij iu bashkua në Parlamentin Evropian Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, për t’iu drejtuar eurodeputetëve disa orë përpara inaugurimit të Biden.
Uashingtoni i Trump ka qenë në grindje me Brukselin për tregtinë, subvencionet për hartuesit dhe përpjekjet evropiane për të taksuar dhe rregulluar gjigandët amerikanë të taksave.

Kryeqytetet evropiane janë indinjuar gjithashtu nga vendimi i Trump për të braktisur marrëveshjen për klimën në Paris dhe marrëveshjen bërthamore të Iranit – dhe udhëheqësit e BE shpresojnë që Biden do të kthehet tek to.

Por disa në Bruksel gjithashtu shohin paralele midis ngritjes së Trump dhe suksesit të autoritarizmit populist në disa pjesë të Evropës, dhe në këtë një kërcënim për demokracinë transatlantike.

“Këtë herë kjo ceremoni e nderuar në shkallët e Kapitolit të SHBA do të jetë një demonstrim i rezistencës së demokracisë amerikane”, tha von der Leyen.
“Dhe prova kumbuese se, edhe një herë, pas katër viteve të gjata, Evropa ka një mik në Shtëpinë e Bardhë.”

Por zyrtarja e lartë i Brukselit paralajmëroi faktin se miliona amerikanë kishin votuar për Trump dhe që disa prej tyre ishin ngritur në emër të tij në 6 janar duhet të shërbejë si një paralajmërim.

“Presidenti Trump mund të jetë histori brenda pak orësh, por mbështetësit e tij mbeten. Më shumë se 70 milionë amerikanë votuan për Trump në zgjedhje,” tha ajo.
“Disa qindra prej tyre sulmuan Kapitolin në Uashington, zemra e demokracisë Amerikane, vetëm disa ditë më parë”.
“Dhe kështu ndodh kur fjalët vihen në veprim, kur gjuha e urrejtjes dhe lajmet e rreme bëhen një rrezik real për demokracinë”, tha ajo

Fantazitë absurde
“Pavarësisht se demokracia është e ngulitur, ne nuk mund të supozojmë se jemi imun ndaj këtyre fenomeneve”.
Von der Leyen i krahasoi trazirat e SHBA me një përpjekje të fundit nga aktivistët gjermanë për të sulmuar ndërtesën e Reichstag të Berlinit për të protestuar ndaj masave të bllokimit të koronavirusit.

Dhe ajo përmendi rastin e Jo Cox, një deputet britanik i cili u vra nga një aktivist i ekstremit të djathtë disa javë para se Britania e Madhe të votonte për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.
“Sigurisht, ka dallime me sulmet e Kapitolit, por ka edhe njerëz këtu që ndihen të sikur iu kanë bërë padrejtësi dhe të zemëruar”, paralajmëroi ajo.
Evropianët duhet të kenë kujdes nga “njerëzit që u përmbahen teorive të shfrenuara të komplotit, një përzierje shpesh e hutuar e fantazive krejtësisht absurde”, tha ajo.
“Ligji, rendi dhe demokracia kanë mbizotëruar mbi këtë përpjekje të turpshme për të përmbysur zgjedhjet. Demokracia amerikane ka provuar forcën dhe qëndrueshmërinë e saj”, tha ajo.
“Le të ndërtojmë një pakt të ri themelues për një Evropë më të fortë, për një Amerikë më të fortë dhe për një botë më të mirë.”

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb