Pas vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar ku zhvilloi takime me kryeminsitrin Sunak dhe Mbretin Charles, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy do të shkojë në Paris këtë mbrëmje.

Presidenca franceze ka konfirmuar se udhëheqësi ukrainas do të takohet me Emmanuel Macron, si dhe me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Zelenskyy ka vazhduar të ushtrojë presion mbi aleatët perëndimorë për të ofruar më shumë mbështetje për Ukrainën përpara një ofensive të mundshme të rinovimit të Rusisë.

Më herët sot, Britania e Madhe njoftoi se do të forconte mbështetjen e saj duke trajnuar ushtarët ukrainas me avionë luftarakë modernë dhe duke siguruar një furnizim të menjëhershëm me armë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb