Fituesit ukrainas të Eurovision Song Contest 2022 kanë thënë se do të bëjnë turne në Evropë për të mbledhur fonde për nevojat e ushtrisë dhe fondacioneve bamirëse të Ukrainës.

Grupi Kalush Orchestra fitoi konkursin e së shtunës, duke shfletuar një valë vullneti të mirë nga vendet evropiane për të arritur fitoren e tretë të vendit në Eurovizion.

Frontmeni Oleg Psyuk tha gjatë një konference për shtyp në Lviv Media Center Ukraine të martën: “Ne do të vizitojmë Evropën për të mbledhur fonde për Ukrainën dhe Forcat e Armatosura. Së shpejti do të shpallim në faqen tonë në Instagram qytetin ku do të performojmë.”

Sipas Psyuk, anëtarët e grupit planifikojnë të popullarizojnë gjuhën ukrainase në muzikë dhe duan të promovojnë kulturën e vendit, raporton CNN.

Ai shtoi se grupi do të nxjerrë në ankand statujën e fituesit të Eurovizionit dhe do t’i dhurojë të ardhurat për të mbështetur ushtrinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb