SHBA është bërë vendi më i fundit që vendos testimin e Covid për vizitorët nga Kina, pasi Pekini njoftoi se do të rihapë kufijtë javën e ardhshme.

Italia, Japonia, Tajvani dhe India gjithashtu njoftuan teste të detyrueshme, por Australia dhe Britania e Madhe thanë se nuk kishte rregulla të reja për udhëtarët nga Kina.

Pas tre vitesh mbyllje për botën, Kina do t’i lejojë njerëzit të udhëtojnë më lirshëm nga 8 janari.

Por rritja e vazhdueshme rasteve me Covid në vend ka ngjallur shqetësime. Kina po raporton rreth 5,000 raste në ditë, por analistët thonë se numra të tillë janë shumë poshtërealitetit dhe ngarkesa ditore e rasteve mund të jetë afro një milion. Spitalet janë të mbingarkuar dhe banorët po luftojnë për të gjetur ilaçe bazë, sipas raporteve.

Të mërkurën, SHBA tha se mungesa e të dhënave “adekuate dhe transparente” të Covid në Kinë kishte kontribuar në vendimin për të kërkuar teste Covid nga 5 janari për udhëtarët që hyjnë në vend nga Kina, Hong Kongu dhe Macau.

Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se kjo ishte e nevojshme “për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së virusit ndërsa ne punojmë për të identifikuar… çdo variant të ri të mundshëm që mund të shfaqet”.

Por Ministria e Jashtme e Pekinit të mërkurën kishte thënë se rregullat e koronavirusit duhet të vendosen vetëm mbi një bazë “shkencore” dhe akuzoi vendet perëndimore dhe mediat për “alarm” të situatës.

Disa njerëz reaguan me zemërim në mediat sociale të censuruara nga Kina.

“Mendova se të gjitha vendet e huaja ishin hapur. A nuk është ky racizëm?” Komenton njëri që mori 3000 ‘like’ në Weibo. SHBA-ja ka thënë se testimi kërkohet për këdo që vjen nga Kina, ose nëpërmjet një vendi të tretë, pavarësisht nga kombësia.

Por të tjerët thanë se e kuptonin arsyen e kushteve: “Kjo nuk është asgjë në krahasim me të gjitha kufizimet që kishim për njerëzit që vijnë në Kinë,” shkroi një përdorues tjetër.

Pekini njoftoi vetëm të hënën vendimin e tij për t’i dhënë fund karantinës për të ardhurit – duke rihapur në mënyrë efektive udhëtimet brenda dhe jashtë vendit për herë të parë që nga marsi 2020. Deri këtë javë, kushdo që hynte në Kinë duhej t’i nënshtrohej karantinës.

Para pandemisë, Kina kishte qenë tregu më i madh në botë i turizmit jashtë vendit. Por është e paqartë se sa kinezë do të udhëtojnë jashtë vendit pas 8 janarit duke qenë se numri i fluturimeve është i kufizuar dhe shumë qytetarë duhet të rinovojnë pasaportat e tyre.

Reagimi i komunitetit ndërkombëtar ka ndryshuar me Mbretërine e Bashkuar dhe Australi. të cilët thonë se ata po monitorojnë situatën e Covid në Kinë, por nuk po planifikonin të shpallnin kërkesat e reja të testimit.

Të tjerët kanë lëvizur me shpejtësi për të njoftuar kufizimet: Në Japoni, nga e premtja, udhëtarët nga Kina do të testohen për Covid pas mbërritjes. Ata që rezultojnë pozitivë do të duhet të qëndrojnë në karantinë deri në shtatë ditë. Numri i fluturimeve drejt dhe nga Kina gjithashtu do të kufizohet
Në Indi, njerëzit që udhëtojnë nga Kina dhe katër vende të tjera aziatike duhet të bëjnë një test negativ Covid përpara se të mbërrijnë. Edhe pasagjerët pozitivë do të vendosen në karantinë. Tajvani thotë se njerëzit që mbërrijnë me fluturime nga Kina, si dhe me varkë në dy ishuj, do të duhet të kryejnë testet e Covid në mbërritje nga 1 janari deri më 31 janar. Ata që rezultojnë pozitivë do të mund të izolohen në shtëpi

Ndërkohë Malajzia ka vendosur masa shtesë gjurmimi dhe mbikëqyrjeje. Italia gjithashtu ka vendosur testimin e detyrueshëm të Covid për udhëtarët nga Kina.
Komisioni Evropian tha se komiteti i tij i sigurisë shëndetësore do të mblidhet të enjten për të diskutuar “masat e mundshme për një qasje të koordinuar të BE” ndaj rritjes së Covid të Kinës.

Por Italia, një vend anëtar i BE-së dhe një epiqendër e virusit në fund të 2019 dhe 2020, tha se po lëvizte së pari për të “siguruar mbikëqyrjen dhe identifikimin” e çdo varianti të ri të virusit.

Fluturimet që mbërrinin në Milano këtë javë po testonin tashmë pasagjerët nga Kina. Autoritetet zbuluan se 52% e pasagjerëve ishin të infektuar me Covid në një avion që u ul më 26 dhjetor.

Testet fillestare të udhëtarëve me Covid-pozitiv të ardhur nga Kina treguan se 15 prej tyre kishin variante Omicron, që ishin tashmë të pranishme në Itali, tha kryeministrja Giorgia Meloni. Ajo e cilësoi lajmin si mjaft qetësues.

Italia është një nga 26 vendet evropiane në zonën Shengen pa kufij dhe zonja Meloni po bën thirrje për testime në mbarë BE-në e pasagjerëve kinezë, duke argumentuar se masat e vetë Italisë përndryshe mund të jenë joefektive.

Ministria e Jashtme e Kinës tha të mërkurën se “aktualisht zhvillimi i situatës epidemike të Kinës është përgjithësisht i parashikueshëm dhe nën kontroll”.

Sidoqoftë, numri i vërtetë i rasteve dhe vdekjeve ditore në Kinë është i panjohur pasi zyrtarët kanë ndaluar së kërkuari që rastet të raportohen dhe kanë ndryshuar klasifikimet për vdekjet nga Covid. Të dielën, zyrtarët thanë se ata gjithashtu do të ndalonin lëshimin e akuzave ditore të rasteve.

“Rritja e infeksionit në Kinë është në linjat e pritshme,” tha Dr Chandrakant Lahariya, një epidemiolog dhe specialist i sistemeve shëndetësore indiane në një intervistë të fundit për BBC.

“Nëse keni një popullsi të prekshme që nuk është e ekspozuar ndaj virusit, rastet do të rriten. Asgjë nuk ka ndryshuar për pjesën tjetër të botës.”

Vendimi i Kinës për të rihapur kufijtë e saj shënon fundin e politikës së diskutueshme të vendit me zero Covid, të cilën Presidenti Xi Jinping e kishte miratuar personalisht.

Edhe ndërsa pjesa tjetër e botës e kaloi të jetuarit me virusin, Pekini këmbënguli në një politikë çrrënjosjeje që përfshin testime masive dhe bllokime të rrepta.

Ekonomia mori një goditje dhe njerëzit u lodhën dhe u zemëruan – në nëntor, zhgënjimi shkaktoi protesta masive të rralla kundër Xi dhe qeverisë së tij. Një javë më vonë, Pekini filloi të heqë kufizimet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: