Kanadaja bllokoi dje aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok nga pajisjet zyrtare të qeverisë, duke thënë se aplikacioni paraqet një nivel “të papranueshëm” rreziku për privatësinë dhe sigurinë.

Kanadaja gjithashtu ka lajmëruar punonjësit e qeverisë federale që të shkarkojnë aplikacionin në të ardhmen, tha në një deklaratë Sekretariati i Thesarit të vendit. Metodat e mbledhjes së të dhënave të TikTok ofrojnë qasje të konsiderueshme në përmbajtjen e telefonit, thuhet në deklaratë.

TIKTok shprehu zhgënjimin për vendimin e Kanadasë: “Ky vendim është marrë pa përmendur ndonjë shqetësim specifik sigurie në lidhje me TikTok dhe pa u kontaktuar me ne”, tha një zëdhënës i kompanisë në një deklaratë të dërguar me email.

Masa, e cila vjen disa ditë pasi Komisioni Evropian vendosi një ndalim të ngjashëm, thekson lobimin në rritje kundër TikTok mbi shqetësimet për afërsinë e tij me qeverinë kineze dhe zotërimin e të dhënave të përdoruesve në mbarë botën.

Rregullatorët federalë dhe provincialë kanadezë të privatësisë po hetojnë gjithashtu së bashku aplikacionin, në pronësi të kompanisë kineze ByteDance Ltd, për shqetësimet në lidhje me mbledhjen, përdorimin dhe zbulimin e informacionit personal nga platforma.

“Për publikun e gjerë, vendimi për të përdorur një aplikacion apo platformë të mediave sociale është një zgjedhje personale”, tha ministria e financave në një deklaratë. “Megjithatë, udhëzimet e Qendrës Kanadeze të Sigurisë Kibernetike të Fondacionit të Sigurisë së Komunikimit rekomandojnë fuqimisht që kanadezët të kuptojnë rreziqet dhe të bëjnë një zgjedhje të informuar për veten e tyre përpara se të vendosin se cilat mjete do të përdorin.”

Lëvizja e Kanadasë është një tjetër gjemb i mundshëm në marrëdhëniet e Kinës dhe kanadasë, të cilat janë tensionuar vitet e fundit për një sërë arsyesh, më së fundi për akuzat e Otavës se Kina u përpoq të ndikojë në zgjedhjen e saj dhe u angazhua në aktivitete të mbikëqyrjes ajrore dhe detare.

Pekini mohon akuzat dhe i kërkoi Otavës të ndalojë atë që e përshkroi si spekulime dhe shpifje të pajustifikuara.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb