Të shtunën pasdite kryesia e parlamentit pritet të vendosë për seancën parlamentare për zgjedhjen e presidentit të ri, mes mëdyshjeve rreth votave dhe përplasjeve politike të një dite më parë rreth një kërkese të lëvizjes Vetëvendosje për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme.

Lëvizja Vetëvendosje, fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit, nuk arriti të sigurojë numrin e mjaftueshëm të votave për të miratuar në procedurë të përshpejtuar ndryshimin e ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, kërkesë që u hodh papritmas të premten duke nxitur shumë reagime e pakënaqësi të opozitës.

Madje Lidhja Demokratike e cila ishte zotuar se do të marrë pjesë në votimin për presidentin, tha se nuk do të ofrojë një mbështetje të tillë nëse nuk tërhiqet kërkesa e lëvizjes Vetëvendosje.

Të shtunën rreth mesditës, ushtruesi i detyrës së presidentit të Kosovës, Glauk Konjufca, tha se është takuar me kryeministrin Albin Kurti dhe kandidaten për presidente të Kosovës znj. Vjosa Osmani për të diskutuar “mbi rëndësinë e kompletimit të kësaj faze të tretë të krijimit të institucioneve” dhe shmangien e situatës kur vendi do të duhej të shkonte në zgjedhje të reja.

“Për ta krijuar një atmosferë të domosdoshme mirëbesimi para se të hyjmë në këtë proces, ata më premtuan dhe garantuan që gjithçka ka të bëjë me ligjin për zgjedhjet do të jetë pjesë e një procesi të ardhshëm dialogimi mes mazhorancës dhe opozitës dhe se bashkë do ta bëjmë dhe përmbyllim reformën zgjedhore. Kështu që, pas vullnetit të qartë që e shprehu mbrëmë opozita me votën e tyre në Kuvendin e Kosovës, nuk mbetet tjetër veçse të sigurohemi që mazhoranca e Kuvendit të garantojë që mos bëjë asnjë veprim pa u konsultuar me opozitën në këtë aspekt, kurse opozita që nuk do ta bojkotojë procesin e zgjedhjes së Presidentin, me qëllim të shmangies së zgjedhjeve të përsëritura”, thuhet në një komunikatë të ushtruesit të detyrës së presidentit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha mëngjesin e së shtunës se ata që nuk e mbështesin zgjedhjen e presidentes së vendit mund ta çojnë atë në zgjedhje të reja.
Në një postim më të gjatë rreth zhvillimeve të fundit politike, kryeministri Kurti tha se partia e tij nuk dëshiron ta çojë vendin në zgjedhje të sërishme “sepse ne duam ta zgjedhim Presidenten e re. Ata që nuk e duan zgjedhjen e Presidentes, ata që nuk e duan Presidenten, që kanë bërë e po bëjnë luftë speciale kundër saj, mund ta çojnë vendin në zgjedhje. Me zgjedhjen e tyre ata i kanë zgjedhjet në dorë: ose mbi 80 vota në kuti për Vjosa Osmanin, ose mbi 500 mijë vota në kuti për Lëvizjen Vetëvendosje”!

Zhvillimet e fundit duket ta kenë bërë më sfiduese zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës, një proces që duhet të përmbyllet brenda pak ditësh. Sipas Kushtetutës së Kosovës, “Zgjedhja e Presidentit të Republikës së Kosovës duhet të bëhet jo më vonë se 30 ditë para përfundimi të mandatit të Presidentit aktual”.

Ky mandat përfundon më 5 maj dhe data e fundit në të cilën parlamenti i Kosovës duhet të fillojë procesin e zgjedhjes së presidentit, është e hëna me 5 prill.
Lëvizja Vetëvendosje tha se janë paraqitur dy kandidatura për këtë post: Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta, që kishte kandiduar në zgjedhjet e 14 shkurtit në listën e lëvizjes Vetëvendosje. Pjesëmarrja në votim e dy e më shumë kandidatëve, është e domosdoshme në mënyrë që të mund të fillojë procedura për zgjedhjen e presidentit.

Sipas Kushtetutës, është e domosdoshme që në votimet për presidentin të marrin pjesë dy të tretat e deputetëve në parlamentin 120 vendesh. Në dy raundet e para të votimit duhen 80 vota, ndërsa në raundin e tretë, presidenti mund të zgjidhet me shumicën e thjeshtë prej 61 deputetësh, por në votim duhet të marrin pjesë të paktën 80 deputetë.

Partia Demokratike dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë hedhur poshtë mundësinë që të votojnë kandidaten e lëvizjes Vetëvendosje për këtë post, Vjosa Osmani, ndërsa Lidhja Demokratike, është zotuar se do të marrë pjesë në votimet për presidentin e ri, por të premten mbrëma kjo u vu në pikëpyetje. Pa votat e Lidhjes Demokratike zgjedhja mund të dështojë dhe vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja brenda 45 ditësh.

Që nga përfundimi i zgjedhjeve edhe diplomatët perëndimor kanë bërë thirrje që të shmanget një mundësi e tillë në një periudhë kur Kosova përballet me situatë të rëndë shëndetësore e ekonomike për shkak të pandemisë së COVID-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: