Rusia, Kina dhe Irani filluan stërvitjen trepalëshe detare të Brezit të Sigurisë Detare 2023 në Detin Arabik, ka njoftuar ditën e sotme Ministria ruse e Mbrojtjes.

“Sot ka filluar stërvitja trepalëshe detare Brezi i Sigurisë Detare 2023 që përfshin marinat e Rusisë, Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës dhe Republikës Islamike të Iranit në zonën e portit Chabahar në Republikën Islamike të Iranit,” zbuloi ministria në një deklaratë.

Marina ruse përfaqësohet në stërvitje nga një grup detar që përbëhet nga fregata Admiral i Flotës së Bashkimit Sovjetik Gorshkov dhe cisterna e mesme detare Kama, tha ministria.

Në fazën e parë të stërvitjeve, marinarët detarë nga të tre vendet do të praktikojnë episodet e stërvitjes trepalëshe detare në harta për operacione të përbashkëta në det, do të marrin udhëzime dhe do të mbajnë informime taktike.

Gjatë kësaj faze, marinat e të tre vendeve do të ushtrohen për të ngritur një “task forcë” shumëkombëshe të anijeve luftarake, për të kryer manovra të përbashkëta dhe për të kryer qitje artilerie gjatë ditës dhe natës.

“Grupi detar i Flotës Veriore do të praktikojë operacione të përbashkëta me destrojerin kinez Nanjing, fregatat Sahand dhe Jamaran, korvetën Bayandor dhe anije dhe anije të tjera nga Marina e Republikës Islamike të Iranit”, thuhet në deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: