TIRANE

Pas suksesit të dy netëve të para në Tiranë, stacioni i radhës i Gjon Mili Jazz & Blues Fesitval është Korça. Ditën e nesërme, emra të njohur vendas dhe të huaj të muzikës Jazz & Blues do të ngjiten në skenën e ngritur te Pazari i Vjetër në Korçë për të performuar disa prej këngëve më të njohura.
Ngjarja muzikore i bën homazh mjeshtrit të fotografisë botërore, Gjon Milit, duke i njohur kontributin për zhvillimin e muzikës jazz veçmas gjatë Luftës së Dytë .
Arsi Bako është një prej zërave që rrëmbeu vëmendjen e spektatorëve.
Artisti i ri Emanuel Turhani përmes tingujve të pianos të çon në zanafillë të muzikës blues, kur siç rrëfen muzikanti Andi Kongo Antoni Maggio do të kompozonte ‘I got the blues’. I ftuari special, perkusionisti italian Olmo Chitto performoi në vibrafon së bashku me “Andi Kongo quartet”. Këngë të vjetra shqiptare dhe arbëreshe erdhën në ngjyrat e muzikës jazz e blues.

Grupet pjesmarrëse në që do performojnë në festival janë si më poshtë:

Andi Kongo Quartet feat. Olmo Chittò
Giuseppe Santelli feat. Ida Altrove
Erin Xhaja – Young Talent
All In Band feat. Kamela Islamaj

Grupi finlandez “Pylkkanen Nu Botega
Pekka Pylkkanen saksofon
Adam Pache
Roberto Tarenzi
Kimon Karoutzos
Grupi “Kejdi Barbullushi Trio”,
Kejdi Barbullushi- Kitarë
Nesim Maxhuni- Bateri
Ilir Bajri- Piano Elektrike
Grupi “Just Trio”
Roni Gjura
Emiljan Dhimo
Mateos Gjipi
Grupi Austriak “TechRider – Julie Island guitar-trio”
Martin Bayer, Kitarë
Andi Tausch, Kitarë
Kenji Herbert, Kitarë
Grupi “Ermal Rodi Quartet”
Ermal Rodi- Saksofon
Angjelin Toma- Kitarë, Bas
Besjan Heri- Bateri
Kejdi Barbullushi Kitarë
Grupi “Philippos Nakas Big Band Selanik”
Grupi “Ivanov Quartet”
Ivan Ivanov – Tenor, soprano saksofon
Gordan Spasovski – piano
Andrea Mirchevska – doubleBass
Slavko Kocev – Bateri.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: