Menjëherë pas vizitës  së presidentit turk Rexheep Tayip Erdogan ditën e djeshme në Qipro, ka qenë ministri i Jashtëm grek ai i cilii ka udhëtuar sot drejt ishullit për të  takuar homologun e tij Nikos Christoudoulidis

“Ishte e qartë se veprimet provokuese të Turqisë synojnë të promovojnë, përmes përfunduar, një formë tjetër të zgjidhjes së problemit të Qipros, diçka që nuk mund të pranohet nga ne, as nga bashkësia ndërkombëtare”- tha Ministri i Jashtëm qipriot Nikos Christodoulidis.
Në deklaratat pas takimit, ata dënuan njoftimet provokuese të bëra dje në kontekstin e vizitës së paligjshme të Presidentit Turk në territoret e okupuara, veçanërisht në lidhje me Famagustën.

Ai tha më vonë sot, kjo çështje do të diskutohet dhe Këshilli i Sigurimit . Z. Christodoulidis tha se në fazën e parë, një mesazh i qartë duhet të jepet nga Këshilli i Sigurimit në Ankara.

Ai tha se me Z. Dendias ata kishin mundësinë të vlerësonin të dhënat dhe të shkëmbenin mendime mbi hapat e ardhshëm, veçanërisht në lidhje me reagimin e Bashkimit Evropian ndaj sfidave të fundit turke. Bashkimi Evropian duhet të reagojnë menjëherë dhe me vendosmëri, dhe reagimi i saj duhet të ketë një përmbajtje të veçantë, shtoi ai.

Ai vuri në dukje se ringjallja e perspektivës së rifillimit të bisedimeve të Qipros , e cila mbetet qëllimi ynë kryesor, do të varet kryesisht nga dinamizmi dhe përcaktimi i reagimit të bashkësisë ndërkombëtare .

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb