Ekspertët e klimës thonë se zjarret e muajit të kaluar që shkatërruan 100,000 hektarë (247,000 hektarë) pyje greke janë vetëm një tregues i vogël i shkatërrimit mjedisor dhe ekonomik me të cilin vendi do të përballet për shkak të ngrohjes së planetit këtë shekull.

Zjarret erdhën pas valës së nxehtësisë , duke përsëritur një model të parë në dy shpërthime të tjera mbarëkombëtare në 2007 dhe 1987; dhe fenomeni po përkeqësohet, tha gjeofizikanti Christos Zerefos për Al Jazeera.

“Kjo valë nxehtësie ishte më e gjata që ka goditur ndonjëherë vendin tonë. Në 1987 zgjati pesë ditë. Në vitin 2007 ishin gjashtë ditë. Dhe tani 11 ditë. Vazhdon të rritet. ”

Zerefos drejton një ekip ekspertësh në vlerësimin e kostos së ndryshimit të klimës në Greqi. Raporti i tyre më i fundit, i përpiluar për Bankën e Greqisë në 2009, vendosi shifrën në mbi 821 miliardë dollarë (704 miliardë euro) deri në vitin 2100, dyfishin e borxhit kombëtar dhe pothuajse katërfishin e prodhimit të brendshëm bruto vjetor aktual (PBB).

Problemi, tha ai, është se lumi Pineios, i cili kalon nëpër Thesali, u tha për herë të parë. Fermat që marrin ujë nga rezervuarët e ujitjes të ushqyer nga lumi i thithën ato të thata.

“Klima po ndryshon në pellgun e Mesdheut  më shpejt se tendencat globale,” tha vlerësimi i parë mbi rajonin nga MedECC, një grup ekspertësh mesdhetarë për ndryshimet klimatike dhe mjedisore, botuar shtatorin e kaluar.

Ndërsa temperaturat mesatare globale janë rritur 1.1 gradë mbi ato të kohës para-industriale, temperaturat mesatare në Mesdhe janë tashmë 1.5 gradë më të larta, thotë raporti, dhe parashikohen të rriten me 3.8 gradë shtesë në 6.5 gradë Celsius deri në vitin 2100 sipas tendencave aktuale. Një studim i vitit 2017 nga Qendra e Përbashkët e Kërkimit e Shkencëtarëve e Komisionit Evropian vlerësoi se nivelet e detit do të rriten midis 57cm dhe 81cm rreth Evropës deri në vitin 2100; por ndërsa Evropa veriore do të shohë çdo vit ngjarjet 100-vjeçare të përmbytjeve bregdetare, Mesdheu do t’i shohë ato disa herë në vit.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb