Huawei po rrit gjithnjë e më shumë praninë e saj në Kanada, pavarësisht presionit të madh ndaj kompanisë nga Shtetet e Bashkuara dhe tensioneve gjeopolitike midis Otava dhe Pekinit.

Prodhuesi i telefonave tha të enjten se do të shtojë 200 vende të reja kërkimore dhe zhvillimi në Kanada, një rritje prej 20%. Do të rritë edhe shpenzimet e saj të kërkimit dhe zhvillimit për 15% shkruan cnn. “Jemi mirënjohës që kemi mundësi për të punuar në Kanada, një vend me një nga komunitetet më inovative të teknologjisë në botë”, tha Eric Li, president i Huawei Technologies Canada, në një deklaratë.

Vendimi vjen pasi Shtetet e Bashkuara përpiqen të bindin aleatët e saj për të mbyllur produktet Huawei nga rrjetet e tjera të gjeneratës së ardhshme 5G. Autoritetet amerikane pohojnë se qeveria kineze mund të përdorë pajisjet Huawei për të spiunuar në vende të tjera. Huawei mohon se çdo produkt i saj përbën një rrezik të sigurisë kombëtare. Ajo thotë se do të refuzonte ndonjë kërkesë nga Pekini për të kryer spiunazh.

Autoritetet kanadeze arrestuan shefin e financave Huawei Meng Wanzhou në dhjetor me kërkesë të Shteteve të Bashkuara. Zyrtarët amerikanë thonë se Meng ndihmoi punëdhënësin e saj për të shmangur sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit.

Meng tani përballet me një betejë gjyqësore në Vankuver që mund të rezultojë në ekstradimin e saj në Nju Jork.
Arrestimi i saj ka çuar në një përplasje diplomatike midis qeverive kineze dhe kanadeze. Kina ka kërkuar me ngulm nga Kanadaja që të rikthejë Meng.

(n.b/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: