Emri i tij i vërtetë është ‘’Nëntor njëzet e tetë’’! Nën këtë moto është përuruar salla me emrin “Ismail Qemali” pranë shtabit elektoral të Partisë Demokratike.

Historiani Bardhosh Gace tha se ka vlonjatë të cilët nuk e dinë me saktësi as sot ditën e lindjes dhe të vdekjes së babait të kombit e për këtë duhen më tepër studime serioze.

Ndërsa drejtuesi politik i PD në Vlorë, Bujar Leskaj tha se figura e Ismail Qemailit na bashkon dhe frymëzon.

Bujar Leskaj u shpreh se kjo veprimtari eshte një pikë uji në oqean, në nderim të veprës së ‘’Atit të Kombit’’.

Në përfundim të akademisë perkujtimore të pranishmit vendosën kurora me lule në varrin e Ismail Qemal bej Vlorës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb