Sekretari i Partisë Komuniste të Pekinit, Cai Qi, njoftoi se politika “zero-Covid”, me testime masive të detyrueshme dhe kufizime të udhëtimit, do të vazhdojë edhe për 5 vitet e ardhshme. Komunikimi, i raportuar nga Beijing Daily dhe i publikuar më pas nga media të tjera shtetërore, shkaktoi panik në rrjetet sociale kineze deri në atë pikë sa detyroi një korrigjim të mprehtë të deklaratave të Cai. Referenca për “pesë vjet” në fakt është hequr nga shumica e publikimeve në internet.

Historia lindi nga vlerësimet e Cai, të publikuara në orët e vona të mëngjesit, për punën përgatitore të KPK në kryeqytet në kuadër të Kongresit të XX të Partisë, që do të mbahet në vjeshtë. “Gjatë pesë viteve të ardhshme, Pekini do të vazhdojë pa pushim normalizimin e parandalimit dhe kontrollit të epidemisë,” tha Cai sipas tekstit origjinal të botuar për herë të parë nga Pekin Daily.

Teksti ripohoi angazhimin për të ruajtur dhe përmirësuar “menaxhimin e rreptë të koordinimit, parandalimit dhe kontrollit”, si dhe reagimin ndaj emergjencave dhe bllokimit të virusit përmes “izolimit, menaxhimit dhe kontrollit sapo të shfaqen transmetimet”, pa neglizhuar kontrollet e banesave, normalizimin e testeve periodike dhe menaxhimin e hyrje-daljeve nga qyteti. Kjo ka mjaftuar që në rrjetet sociale të shpërthejë zemrata, përballë një vendi të rraskapitur dhe të lodhur nga qasja drakoniane e qeverisë qendrore për të kontrolluar pandeminë.

Zhgënjimi dhe konfuzioni vazhduan të përhapeshin në internet edhe pasi ne u tërhoqëm tha Cai Qi. “Tani është koha që numërimi mbrapsht të largohet nga Kina”, shkroi një përdorues në Weibo.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb