Tregjet janë të përgatitur për më shumë trazira pasi kreu i Bankës së Anglisë e dërgoi paundin në rënie të lirë , pasi u tha fondeve të pensioneve se kanë kohë deri të premten për të balancuar bilancet e tyre përpara se të hiqet mbështetja emergjente për tregun e bonove.

Andrew Bailey, guvernatori i bankës qendrore, u përball me një reagim të ashpër mbrëmë pasi paralajmëroi ata që menaxhonin pensionet e miliona njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar se u kanë mbetur ‘tre ditë’ për të rregulluar financat e tyre.

Banka kishte mbështetur tregun e obligacioneve të vendit javët e fundit pasi investitorët u trembën nga ‘mini-buxheti’ i kancelarit Kwasi Kwarteng muajin e kaluar, duke injektuar 65 miliardë £ për të ndaluar rrëzimin e tij.

Megjithatë, ajo ka refuzuar të zgjasë këtë mbështetje përtej të premtes, 14 tetor, një vendim që ndezi më shumë kaos mbrëmë dhe është vendosur të sigurojë kushte të stuhishme pasi tregu hapet mëngjesin e sotëm.

Duke folur në një ngjarje të organizuar nga Instituti i Financave Ndërkombëtare në Uashington sot, zoti Bailey tha se nuk ka asnjë plan për të ndihmuar fondet e pensioneve të goditura – të cilat po përpiqen të mbledhin rreth 320 miliardë funte – përtej kësaj jave.

Shoqata e Pensioneve dhe Kursimeve të Jetës tha se ishte “një shqetësim kryesor i fondeve të pensioneve pasi ndërhyrja e Bankës së Anglisë ka qenë që periudha e blerjes të mos përfundonte shumë shpejt”.

Pas njoftimit nga guvernatori, paundi ra nën 1.10 dollarë për herë të parë në javë, duke rënë nga 1.1178 në 1.0953 brenda natës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb