Në vend që ta kalonin ditën në ekskursion në Vrdnik, një grup pensionistësh përfunduan në një tubim të organizuar në Busije, në të cilin foli presidenti serb Aleksandar Vuçiç.

Në një bisedë me Nova.rs, njëra prej pensionisteve që u gjend në autobus, thotë se askush nuk e pyeti nëse donte të shkonte në Busije. Shoqata e pensionistëve nga Grocka pohon se të gjithë ishin të informuar për vizitën në Busije.

Më herët, thotë ajo, ajo ishte e ftuar të shkonte në Jagodina, por më pas ajo nuk mund të shkonte me ta.

“Presidenti e përmendi Busijen gjatë rrugës. E pyeta se çfarë ishte, por nuk e kuptova. Unë llogarita që të shkoja në Vrdnik, në banjë, mu desh të shkoj në fshatin etno gjatë gjithë ditës. Çdo gjë ishte falas, por ky nuk ishte problem sepse unë mund të paguaja. Ne drekuam në një restorant pranë Vrdnik rreth orës 12. Arritëm në një e gjysmë, dhe ata na shkarkuan para Ravanicës. Ky është fillimi i Vrdnikut. Na thanë të takohemi në orën tre e gjysmë dhe të kthehemi”, thotë bashkëbiseduesi.

1628109561 Screenshot 4 750x579 1 (1)
1628109561 Screenshot 4 750×579 1 (1)

Ljiljana Zivkovic, kryetarja e Shoqatës së Pensionistëve nga Grocka, e cila ftoi pensionistët në këtë udhëtim, thotë se pensionistët ishin në Vrdnik, në Ruma për drekë, dhe më pas në një udhëtim.

“Ata u ndalën në Banja në Vrdnik. Ecëm atje, shkuam në kafene, për akullore. Kudo që donte, ai ecte. Ishte sipas planit dhe programit. Gjithashtu u ra dakord që ai të vizitonte edhe Busijen”, deklaron ajo.

Ajo shton se pensionistët ishin të vetëdijshëm se ku po shkonin, pse po shkonin dhe si po shkonin. I pyetur pse ata shkuan fare në Busije për një udhëtim dhe nëse është e vërtetë që ata nuk ishin në Banja, Zhivkovic tha se ajo nuk mund ta konfirmonte këtë.

“Unë nuk isha organizatori i kësaj. Unë jam vetëm një ekzekutiv. Kishte një udhëheqës të rrugës që organizoi dhe udhëhoqi gjithë atë”, përgjigjet ajo dhe shton se organizator ishte Komuna e Grockës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: