Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby ka deklaruar se trupat ruse janw pwrpjekur qw nw raundin e fundit tw sulkmeve ajrore nw Ukrainw, tw “godisnin ato qw ne vlerësojmë si objektiva kritike të infrastrukturës drejt Perëndimit në Ukrainë, duke përfshirë energjinë elektrike, qendrat e transportit”, raportoi CNN.

“Pavarësisht këtyre sulmeve, SHBA-ja është ende në gjendje të “rrjedhë” ndihmë ushtarake në rajon, duke përfshirë “sistemet e armëve” dhe materiale të tjera. SHBA e di se armët dhe materialet e tjera po shkojnë ende në Ukrainë, sepse ne flasim me ukrainasit çdo ditë. Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së është ende duke vlerësuar shkallën në të cilën rusët goditën atë që synuan”, tha Kirby.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb