Sekretari amerikan i Mbrojtjes Ash Carter tha sot se besohet që një komandant i lartë i Shtetit Islamik është vrarë në një sulm në Siri.

Sipas njoftimeve në median amerikane, Abd ar-Rahman Mustafa al-Qaduli, i cili identifikohet si numri dy në hierarkinë e organizatës, u vra dje.

Gjatë një konference shtypi në Pentagon, zoti Carter tha se nuk mund të japë shumë hollësi për sulmin, por shtoi se goditja ishte “në përputhje me strategjinë amerikane” për të “ushtruar presion mbi udhëheqjen e grupit ISIS”.

Ushtria amerikane ka vrarë një numër udhëheqësish të Shtetit Islamik gjatë muajve të fundit. Në fillim të muajit, Pentagoni njoftoi se nga një goditje ajrore amerikane ishte vrarë i ashtu-quajturi ministri i luftës i ISIS, Omar al-Shishani, i njohur me nofkën Omari Çeçen. Në nëntor Pentagoni tha se një goditje në Libi la të vrarë Abu Nabilin, një tjetër udhëheqës i lartë i Shtetit Islamik.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: