Raketat ruse të lundrimit sot në mëngjes goditën një fabrikë riparimi avionësh në Lviv, në Ukrainën perëndimore, sipas forcave ajrore ukrainase. Kryetari i bashkisë së Lviv tha se raketat ruse kishin goditur zonën pranë aeroportit, duke hedhur në erë një ndërtesë të fabrikës së riparimit të avionëve, por jo aeroportin. Fatmirësisht nga sulmi nuk pati të lënduar.

Siç tregon grafiku i mëposhtëm, forcat ajrore të Ukrainës janë goditur rëndë nga pushtimi rus.

Ndërsa humbjet ushtarake janë të vështira për t’u llogaritur, Pentagoni ka thënë se pak më shumë se gjysma e avionëve luftarakë të Ukrainës janë ende operacionale në krahasim me totalin e tij të paraluftës.

  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: