Pentagoni tha të martën se lëshimi i raketave kineze në Detin e Kinës Jugore ishte “shqetësuese” dhe në kundërshtim me premtimet kineze se nuk do të militarizonte rajonin e kontestuar. Deti i Kinës Jugore është një mollë sherri  në marrëdhëniet SHBA-Kinë, të cilat përfshijnë një luftë tregtare, sanksione të SHBA dhe Tajvani.

Një zyrtar i SHBA,  tha se Kina gjatë javës testoi disa raketa balistike kundër anijeve.

“Sigurisht që Pentagoni ishte i vetëdijshëm për lëshimin e raketave kineze në Detin e Kinës Jugore pranë Ishujve Spratly”, tha zëdhënësi i Pentagonit, nënkoloneli Dave Eastburn.

“Unë nuk do të flas në emër të të gjitha kombeve sovrane në rajon, por jam i sigurt se ata pajtohen se sjellja e Kinës  është në kundërshtim me pretendimin e saj për të sjellë paqen në rajon dhe padyshim veprime të tilla janë shtrënguese. Aktet kanë për qëllim të frikësojnë pretenduesit e tjerë të Detit të Kinës Jugore “, shtoi Eastburn.

Pretendimet e Kinës në Detin e Kinës Jugore, nëpërmjet të cilave rreth 5 trilionë dollarë në tregtinë e anijeve kalojnë çdo vit, janë kontestuar nga Brunei, Malajzia, Filipinet, Tajvani dhe Vietnami.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb