Ukraina ka marrë avionë shtesë luftarakë nga vende të tjera, duke mos përfshirë SHBA-në, si dhe pjesë shtesë avionësh për t’i lejuar ata të marrin më shumë avionë në ajër, sipas një zëdhënësi të Departamentit të Mbrojtjes.

“Unë thjesht do të thosha, pa hyrë në atë që ofrojnë vendet e tjera, se ata kanë marrë platforma dhe pjesë shtesë për të qenë në gjendje të rrisin madhësinë e flotës së tyre, madhësinë e flotës së tyre të avionëve. Mendoj se do ta lija me kaq,” tha Sekretari i shtypit i Pentagonit John Kirby.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë i tha CNN të shtunën se dërgesat nga paketa e fundit e ndihmës për sigurinë e administratës Biden në Ukrainë “kanë filluar të mbërrijnë”.

Presidenti amerikan Joe Biden miratoi javën e kaluar një paketë shtesë prej 800 milionë dollarësh armësh, municionesh dhe ndihmës për sigurinë për Ukrainën.

SHBA ka rënë dakord, për herë të parë, t’i sigurojë Kievit llojet e aftësive të fuqisë së lartë që disa zyrtarë të administratës Biden pak javë më parë i konsideruan si një rrezik shumë të madh përshkallëzimi, duke përfshirë 11 helikopterë Mi-17; 18 topa Howitzer 155 mm dhe 300 dronë të tjerë Switchblade.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: