Vajza më e madhe e Vladimir Putin besohet se qëndron pas një llogarie të fshehtë në rrjetet sociale që është ndezur kundër sulmeve të shumta të presidentit rus për Ukrainën, Perëndimin, George Soros dhe të drejtat e homoseksualëve.

Maria Vorontsova, 37- vjeç, vajza e madhe e presidentit rus nga martesa e tij e parë, drejtonte llogarinë e mediave sociale të quajtur “Maria V” duke mbrojtur Putinin, sipas raporteve.

Ajo gjithashtu i tha një grupi të të diplomuarve të universitetit përmes llogarisë në Telegram se ‘Perëndimi’ përpiqet të parandalojë që Rusia të ketë prosperitet.

Sipas The Times, Dmitry Kolezev, kryeredaktor i Republic, një media e pavarur ruse mori postimet pasi ato u postuan në një kanal për 170 të diplomuar nga departamenti i mjekësisë i Universitetit Shtetëror të Moskës në vitin 2011.

Endokrinologia ruse pediatre u diplomua në MSU në 2011, dhe njihet gjithashtu si Maria Faassen.

Ajo është një nga dy vajzat e Putinit nga ish-zonja e parë e Kremlinit, Lyudmila Aleksandrovna Ocheretnaya.

Katerina Tikhonova, më e vogla e çiftit, tani ka një të dashur të quajtur Zelensky – të njëjtin emër si presidenti ukrainas – sipas raporteve.

Vorontsova tha gjithashtu: “Askush në Perëndim dëshiron që vendi ynë të jetë i begatë. Ata gjithmonë kanë bërë gjithçka që është e mundur për të siguruar që kjo të mos ndodhë. Dhe ata do të vazhdojnë ta bëjnë këtë. Nëse papritur, siç ndodhi pothuajse në vitet 90, Rusia bëhet një shtojcë e plotë e lëndëve të para të Shteteve të Bashkuara dhe BE-së, do të jem i interesuar të shoh kë fajësoni për faktin që ne nuk po jetojmë në një prosperitet”, shtoi ajo.

Z. Kolezev tha se ajo nuk ‘aprovonte drejtpërdrejt’ pushtimin rus të Ukrainës, por u mërzit me një ish-shok klase duke përdorur fjalën aneksim dhe tha se pushtimi i Krimesë ishte ‘vullneti i popullit’.

Ajo gjithashtu sipas Neësëeek pretendoi se Rusia “nuk është një agresor, por një viktimë dhe është e detyruar të mbrohet”.

“Të fajësosh gjithçka dhe t’i vësh të gjitha përgjegjësitë një personi është njësoj si të besosh te një person, si një car. Ne nuk jemi si gjermanët në vitet 1930, por si ata që ata i dëbuan”, tha ajo.

“Më lejoni të theksoj përsëri se nuk mund të themi pa mëdyshje se Maria V. është Maria Vorontsova e vërtetë, vajza e Vladimir Putinit. Por provat rrethanore dhe dy burime tregojnë se ajo është”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se nëse është ajo, atëherë ajo ndan ‘botëkuptimin’ e Putinit dhe është ‘e kotë’ të përpiqesh t’i kërkosh asaj të ‘ndalojë luftën’ siç janë përpjekur të bëjnë aktivistët.

Si ajo, ashtu edhe motra Tikhonova janë vendosur nën sanksione – të vendosura për pushtimin e Ukrainës nga babai i tyre – dhe nuk u shfaqën kurrë në publik me Putinin.

Ajo gjithashtu pretendohet të ketë shkruar: ‘Në vitin 2008, filluan sanksionet e para dhe ata kërcënuan se mocarela do të zhdukej nga raftet e dyqaneve. Të gjithë u trembën. Si mund të ndodhë! Si do të mbijetojmë tani? Pa mocarela italiane! Dhe tani? A po marrim ende frymë? Kështu duket. Tani kemi edhe mocarelën tonë. Dhe a ishte e mundur ndonjë nga këto në vitet ’90? Jo.’.
Dje u zbulua se 35-vjeçarja Tikhonova ka ndërprerë fluturimet e saj të rregullta nga Moska në Mynih për të jetuar me burrin e saj të ri, gjatë të cilave do të shoqërohej nga roje të shërbimit sekret rus.
Partneri i saj i ri – me të cilin ka një vajzë dyvjeçare – është Igor Zelensky, 52 vjeç, një balerin profesionist dhe regjisor i lartë, i cili deri vonë drejtoi Baletin Shtetëror Bavarez.

Zbulimi vjen nga një hetim i agjencisë së pavarur ruse të lajmeve Istories dhe Gjermanisë Der Spiegel.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb