Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa është paditur në gjykatë pasi dyshohet se vendosi një foto të shkrepur nga paparacë të saj në Instagram.
Sipas dokumenteve të gjykatës amerikane, ylli u pa në radhë në një aeroport në shkurt 2019 dhe më vonë ndau foton me fansat e saj “pa leje ose autorizim”.
Integral Images thotë se Lipa përfitoi nga fotografia, pasi burimi i saj në Instagram vepron si një mjet marketingu për muzikën e saj.
Kompania po kërkon dëmshpërblim prej 150,000 dollarë (108,000 £) dhe ka kërkuar një gjykim të jurisë. Ajo po kërkon gjithashtu një urdhër që e pengon këngëtaren nga veprimet e mëtejshme të shkeljes, si dhe shpenzimet ligjore.

Lipa e postoi foton në llogarinë e saj në Instagram në 7 Shkurt 2019, rreth katër ditë pasi ishte shkrepur. Postimi tashmë i fshirë tregon yllin që qëndron në radhë, shtrëngon biletën e saj të linjës ajrore dhe pasaportën, ndërsa mban një kapelë të madhe.
Integral Images kishte aplikuar për të regjistruar të drejtat e autorit për imazhet dhe kërkesa u dha në 20 Shkurt 2021 pas postimit të Lipa në Instagram sipas të dhënave nga Zyra Amerikane e të Drejtave të Autorit. Kompania pretendon se Lipa “me vetëdije” postoi foton në mediat sociale pa leje dhe qëndroi për të fituar para nga e shtëna.

Dokumentet e gjykatës të marra nga BBC pretendojnë se llogaria e saj në Instagram është “monetare në atë që përmban përmbajtje të krijuar për të grumbulluar ndjekës të cilët janë drejtuar, përmes lidhjeve dhe reklamave, të konsumojnë dhe blejnë përmbajtjen e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb