Një çift në Shtetet e Bashkuar rrezikon deri në 20 vite burg pasi kanë vjedhur sende me vlerë 1.2 milion dollar nga Amazon.

Vjedhja është kryer duke raportuar si të dëmtuara sendet e blera nga distributori online.

Erin dhe Leah Finan, 38 dhe 37 vjeç nga Indiana u shpallën fajtor për mashtrim dhe pastrim të parave.

Çifti përballet me gjoba deri në 500,000 dollar dhe 20 vite burgim. Dënimi i tyre jepet më datën 8 Nëntor.

Sipas një gazeta lokale, çifti kishte përdorur qindra identitete false online për të blerë sende elektronike nga Amazon ku si orë inteligjente nga Samsung, kamera GoPro dhe konsola Xbox, njofton PCW.

Çifti më pas kishte kontaktuar departamentin e kujdesit nga klientit duke raportuar se sendet kishin ardhut të dëmtuara ose nuk funksionin, dhe si rezultat Amazon kishte dërguar produkte të tjera falas.

Ato kishin shitur sendet tek një tjetër individ i cili rishiti ato tek një firmë në Nju Jork.

Tre të akuzuara u kapën pas një hetimi të kryer nga Shërbimi Hetimor i Postës Amerikane dhe Policisë së Indiana.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: