Të paktën pesë persona vdiqën dhe rreth 100 u plagosën pasi një zjarr masiv shpërtheu një depo kontejnerësh në qytetin juglindor të Bangladeshit, Sitakunda.

Zjarri shpërtheu në një strukturë magazinimi kontejnerësh në brendësi vetëm 40 kilometra (25 milje) jashtë portit kryesor detar të vendit të Chittagong pak para mesnatës, tha zyrtari i shërbimit zjarrfikës, Jalal Ahmed.

Njësi të shumta zjarrfikëse nxituan në depo për të shuar zjarrin kur një shpërthim masiv tronditi vendin, duke plagosur shumë njerëz, duke përfshirë zjarrfikës.

Kryemjeku i Chittagong Elias Chowdhury tha se të paktën 5 persona u vranë dhe rreth 100 u plagosën.

Nga të plagosurit, rreth 20 persona ishin në gjendje kritike me djegie që mbulonin nga 60 deri në 90 për qind të trupave të tyre.

Ekipet e urgjencës po punonin ende për të shuar zjarrin, ndërsa spitalet lokale, përfshirë klinikat ushtarake, po trajtojnë të plagosurit.

Ruhul Amin Sikder, zëdhënës i Shoqatës së Kontejnerëve të Brendshëm të Bangladeshit (BICA), tha se disa nga kontejnerët në depon private prej 30 hektarësh përmbanin kimikate, duke përfshirë peroksid hidrogjeni.

Drejtori i objektit, i quajtur BM Container Depot, Mujibur Rahman tha se arsyeja e zjarrit ishte ende e panjohur. Ai shtoi se objekti punëson rreth 600 njerëz.

Në vitin 2020, tre punëtorë u vranë pasi një rezervuar nafte shpërtheu në një depo tjetër kontejnerësh në zonën fqinje Patenga.

Ekzistojnë 19 depo private të kontejnerëve në brendësi të vendit në të gjithë Azisë Jugore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb