Partitë Social Demokrate, Gjelbër dhe Liberale të Gjermanisë kanë paraqitur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re, me Olaf Scholz që pason Angela Merkelin si kancelar.

Tre partitë, të njohura si ” koalicioni i semaforëve ” për shkak të ngjyrave të tyre të kuqe, jeshile dhe të verdhë, arritën marrëveshjen gjatë dy muajve negociatash intensive pasi Social Demokratët (SPD) fituan një diferencë të vogël në zgjedhjet kombëtare të 26 shtatorit. .

Scholz, i socialdemokratëve, do të jetë kancelari i ri, Annalena Baerbock e të Gjelbërve do të bëhet ministre e Jashtme dhe Robert Habeck, partneri i saj si bashkëdrejtues i partisë, do të marrë një rol të ri “super ministër” duke kombinuar ministrinë e ekonomisë me synime për mbrojtjen e mjedisit.

Christian Lindner, kreu i Demokratëve të Lirë (FDP) pro-biznesit, do të bëhet ministri i ri i financave. Hubertus Heil i SPD raportohet të jetë i vetmi ministër nga qeveria e vjetër, një koalicion i madh midis SPD dhe CDU/CSU konservatore të Merkelit që do të ruajë postin e tij si ministër i Punës.

Do të jetë aleanca e parë trepalëshe në nivel kombëtar në historinë gjermane dhe e para që do të vendosë në krye të agjendës trajtimin e emergjencës klimatike , e cila do të jetë një prioritet në secilën prej ministrive.

Palët raportohet se kanë rënë dakord të angazhohen për heqjen graduale të qymyrit deri në vitin 2030, në parim për të nxjerrë jashtë ligjit motorët me djegie dhe për t’i dhënë fund prodhimit të energjisë me gaz deri në vitin 2040. Por sfida e saj më imediate do të jetë kontrolli i valës më të keqe të Gjermanisë të Covid-19 që nga viti filloi pandemia , veçanërisht duke rritur numrin e vaksinimeve.

Ajo do të jetë një nga qeveritë më të reja të Gjermanisë, për sa i përket moshës së anëtarëve të saj.

Ka shumë spekulime se si do të funksionojnë të tre partitë, për shkak të dallimeve të konsiderueshme të tyre. Të Gjelbrit kanë shtyrë për një program të madh investimesh për të luftuar ndryshimet klimatike, si dhe për të përmirësuar infrastrukturën e vjetëruar të Gjermanisë. Gjatë fushatës zgjedhore ata u zotuan të rrisin taksat dhe të lirojnë rregullat e borxhit për të liruar para për të mbuluar shpenzimet e rritura.

Por FDP, e cila njihet për kujdesin e saj fiskal, ka përjashtuar rritjen e taksave dhe lehtësimin e frenave të borxhit. Me Lindner të FDP-së që ka siguruar ministrinë e financave, dyshohet se preferencat e tyre do të formësojnë politikën monetare të qeverisë së re më shumë se ato të të Gjelbërve.

Negociatat përfshinin 22 grupe pune dhe 300 negociatorë. Në mënyrë të pazakontë, pothuajse asnjë informacion nuk u zbulua, edhe pse disa pjesëmarrës, së fundmi Baerbock, pranuan se kishte pasur disa momente irrituese.

Qeveria e re pritet të bëjë betimin gjatë javës së 6 dhjetorit. Para kësaj, marrëveshja e koalicionit duhet të miratohet në konferencat e partisë SPD dhe FDP, ndërsa të Gjelbërit do ta hedhin në votim të anëtarëve, një proces 10-ditor që pritet të nisë të enjten.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb