Edicioni i katërt i Maratonës së Tiranës është dominuar sërish nga sportistët kenian, të cilët kanë qenë fitues të gjysmë-maratonës me gjatësi 21, 0975 km. Ndërkohë që rekordmenia shqiptare, Luiza Gega, u shpall fituese e kategorisë Tirana 10K me kohën 00:33:42, e cila arriti të thyejë sërish rekordin kombëtar.

Fitues i garës së Gjysmë Maratonës (21, 0975 km) për meshkuj doli sportisti nga Kenia Laban Cheruiyot, i cili e realizoi për kohën 01:06:44, ndërsa për femra fituese doli një tjetër sportiste nga Kenia, Christine Moraa Oigo, e cila e realizoi për kohën 01:20:32.
Ndërkohë që në garën Tirana 10K fitues për meshkuj doli Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo me kohën 00:29:57, po nga Kenia. Ndërsa për femra fituese u shpall rekordmenia shqiptare, Luiza Gega me kohën 00:33:42.

Maratona e Tiranës organizohet për të katërtin vit radhazi nga Bashkia e Tiranës dhe është kthyer në një traditë të bukur për kryeqytetin si aktiviteti më i madh sportiv që zhvillohet në Shqipëri. Në këtë maratonë garuan mbi 2500 sportist amator dhe profesionistë nga 42 shtete të ndryshme.

Fituesit e Half Marathon 21, 0975 Km) për meshkuj

1. Laban Cheruiyot Kenya 01:06:44.323
2. Evans Kipngetich Tanui Kenya 01:06:47.584
3. Moses Kipruto Kibire Kenya 01:10:32.679

Fituesit e Half Marathon 21, 0975 Km) për femra

1. Christine Moraa Oigo Kenya 01:20:32.936
2. Gladys Jepkurui Biëott Kenya 01:24:53.098
3. Anna Pedrazzini Albania 01:30:28.526

Fituesit e Tirana 10k për meshkuj

1. Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo Kenya 00:29:57.276
2. David Nikolli Italy 00:30:06.888
3. Ndiëa Kipkurui Sakon Kenya 00:30:11.966

Fituesit e Tirana 10k për femra

1. Luiza Gega Albania 00:33:42.203
2. Cveta Trajce Albania 00:36:43.047
3. Relaksa Dauti Albania 00:38:48.040

Fituesit e Kategorisë We Too

1. Dovlet Gjangolli Albania 00:08:15.090
2. Erblin Karaj Albania 00:08:42.289
3. Saimir Ustabeqiri Albania 00:08:51.109

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: