Të paktën 27 persona janë vrarë në Sudanin e Jugut, në prag të vizitës së Papa Françeskut.

Ngjarja ka ndodhur dje, pas një konflikti mes dy grupeve, ku komuniteti bari u hakmor ndaj rebelëve duke vrarë 21 civilë, përfshirë 5 fëmijë dhe një grua shtatzënë.

Papa kishte planifikuar një vizitë në Sudan me shpresën e ringjalljes së një procesi paqeje që synon t’i japë fund një dekade konflikti të luftuar në linja etnike që ka vrarë qindra mijëra njerëz.

Një marrëveshje paqeje e nënshkruar në 2018 nga palët kryesore në një luftë civile nga 2013 në 2018 ka reduktuar ndjeshëm dhunën në Sudanin e Jugut në vitet e fundit, por përplasjet e nivelit më të ulët midis komuniteteve rivale ndizen rregullisht.

Një marrëveshje paqeje e nënshkruar në 2018 nga palët kryesore në një luftë civile nga 2013 në 2018 ka reduktuar ndjeshëm dhunën në Sudanin e Jugut në vitet e fundit, por konfliktet dhe sulmet mesa bandave ndizen herë pas here.

Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, i cili po shoqëron Papën në Sudanin e Jugut, tha se ishte i tmerruar nga vrasjet e fundit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb