TIRANË

“News24” zbardh përgjime të reja të antimafias në Itali, ku përmenden emra të lidhur me qeverinë, të përfshirë në pazare për tendera. Në dosjen e plotë prej rreth 1500 faqesh, janë përfshirë edhe përgjime telefonike, përmenden emra të lidhur me qeverinë që janë pika referimi për eksponentë të mafias italiane. Në mesin e këtyre përgjimeve del një shqiptar me emrin ‘Nik’, i cili nga përgjimet rezulton të ketë lidhje me sipërmarrësin Gallo në Shqipëri.

Ai duket se është njohës i mirë i sektorit të ndërtimit dhe të mënyrës si funksionojnë tenderat në Shqipëri. Përgjimet i përkasin datës 19 shkurt 2018. Në këtë kohë sipërmarrësit Antonio Gallo, Saverio Brutto ndodhen në Shqipëri dhe bashkëbisedojnë me shqiptarin me emrin ‘Nik’, me të cilin flasin për mundësinë e ndërtimit të grataçelave  në Shqipëri dhe mënyrën se si fitohen tenderat e koncesionet në vendin tonë.

Mafja Pergjimet
Mafja Pergjimet

Në  dosje del në skenë edhe Europarlamentari Lorenzo Cesa, i cili në bazë të përgjimeve duket si njeriu që koordinon ndërhyrjet e nevojshme në Tiranë me qëllim garantimin e tenderave dhe  lejeve të ndërtimit. Protagonist i bisedave të zhvilluara është edhe sipërmarrësi Antonio Gallo i cili flet për dhënien e rryshfetit në masën 20 për qind për lejet e ndërtimit në Tiranë.

Ajo që bie ne sy në dosjen voluminoze shtë edhe mënyra se si dërgohen në Shqipëri paratë e pista, kryesisht duke përdorur anijet.

(BalkanWeb) 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb