Izraeli ka ngritur një grup pune me pjesëmarrjen e qeverisë ministrave të lartë për të vlerësuar akuzat në rritje qe kompania izraelite ZSK-ja ka qenë përdorur në përpjekjet dhe përgjimet suksesshëm të smart telefonave mobil në mbarë botën, njoftoi sot burime izraelite.

Grupi i punës është drejtuar nga Këshilli Izraelit i Sigurisë Kombëtare, i cili raporton drejtpërdrejt te Kryeministri Naftali Bennett dhe ka fusha më të gjera ekspertize sesa Ministria e Mbrojtjes, e cila mbikëqyr eksportet e programeve NSO Pegasus .
Sot, Kryeministri Francez Jean Castex tha se Presidenti Francez Emanuel Macron kishte kërkuar një hetim mbi çështjen.

Telefoni i Macron ishte në një listë të shënjestrave të mundshme për spiunazh të mundshëm marokenë në çështjen Pegasus, njoftoi dje gazeta Le Monde.
Duke komentuar zhvillimin, një zëdhënës i NSO tha: “Ne mirëpresim çdo vendim të marrë nga qeveria izraelite dhe jemi të bindur se aktivitetet e ndërmarrjes janë të patëmetë”.
Duke folur në një konferencë të hapësirës kibernetike sot, Kryeministri Bennett nuk adresoi çështjen NSO.

 

(BalakanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb