Nga 30 nëntori të gjithë vizitorët e huaj do të ndalohen të hyjnë në vend”, kështu bëri me dije kryeministri i Kaponisë, Fumio Kishida.

Ai gjithashtu njoftoi se ky vendim është marrë si masë paraprake për të parandaluar rrezikun e përhapjes së variantit të ri të koronavirusit, Omicron.

Ndërkohë japonezët të cilët kthehen nga vende ku janë evidentuar raste të këtij varianti do të lejohen të hyjnë në vend, por do të jenë të detyruar të karantinohen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb