Akademia e Shkencave dhe Nunciatura Apostolike në Shqipëri kanë mbajtur një konferencë shkencore me titull “Papa Klementi i XI dhe Shqipëria”, në 300-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta.

I mbiquajturi Albani, për shkak të origjinës së tij, pjesëmarrësit e vunë fokusin te Kuvendi i Arbnit, organizuar prej këtij Ati të Shenjtë.

Pëllumb Xhufi (Historian): Papa Klementi ndikoi ne zhvuilliemt kulture.
Luigi Bonazzi (Nunci Apostolik): Mbeshteti Kuvendin e Arbnit dhe shqipen.
Skënder Gjinushi (Kreu i Akademisë së Shkencave): Papa Klemnti na dha etnonimin shqiptar.

Një tjetër qasje sollën edhe studiues klerikë e laikë.
Dom Nike Ukgjini (Studiues): Origjina e Papa Klementi nga Laci.
Bardhyl Demiraj (Studiues): Papa Klementi luftoi nepotizmin kudo.

Kuvendi i Arbnit, mbajtur ne Merqi më 1703, njihet ne histori si nje prej çasteve kyçe për shqiptarët dhe gjuhën në kohë të errëta të sundimit osman.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb