Të paktën 11 persona kanë mbetur të vdekur, kur dy grupe të armatosura filluan të përlesheshin me armë me njëra-tjetrën në jugperëndim të Kolumbisë.

Ministri i Mbrojtjes në Kolumbi, Diego Molano, ka njoftuar se shteti është i gatshëm të ofrojë shpërblim për çdo informacion që u jepet për përleshjen e përgjakshme. Mediat e huaja shkruajnë, se luftëtarët e Oliver Sinisterit (ish-grupi i Forcave Revolucionare të Armatosura të Kolumbisë) me përleshur me bandën Los Kontadoresima, grupim ky që lufton për territor në këtë rajon.

E në mesin e viktimave ishin edhe anëtarë e grupeve të armatosura, por edhe civilë që rastisën të jenë në vendin dhe kohën e gabuar. Në rajonin përreth Tumbakut gjenden rreth 9.700 hektarë me lëndë të ndryshme narkotike, që është mjaftueshëm për prodhimin e 75 tonelatave me kokainë për çdo vit. Kjo hapësirë toke besohet se kjo edhe ishte arsyeja e përleshjes mes këtyre dy grupeve.

Thuhet se ministri kolumbian ka ofruar një shpërblim prej 56 mijë dollarëve amerikanë, për informacione që do të ndihmonin në arrestimin e El Gringo dhe Maria 40, liderë të grupeve që shkaktuan shumë vdekje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb