Ka shkuar në 8 numri i viktimave nga përmbysja e anijes në Spanjë, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë ende të zhdukur.

Gjatë ditës së sotme, janë gjetur trupat e 4 viktimave. Tre persona u shpëtuan ndërsa varka e tyre e improvizuar po fundosej.

Dy burra ishin në bordin e varkës së bashku me kufomën e një personi të tretë, ndërsa u shpëtua gjithashtu edhe një grua.

Tragjeditë e emigracionit janë të shpeshta në brigjet e Spanjës. Spanja në fakt është vetëm një pikë-ndalesë për këta emigrantë, pasi destinacioni përfundimtar është Franca.

Një total prej 27,136 emigrantësh kanë mbërritur në Spanjën kontinentale ose në arkipelagët e Ishujve Balearikë ose Kanarinë midis janarit dhe fundit të shtatorit, sipas shifrave të fundit nga Ministria e Brendshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb